• umuttopal51@gmail.com
  • 05345123851

HABER DETAYI

25 Ağustos 2022 22:20

Niğde’ye dev ‘Alışveriş Merkezi’

Uzun yıllardır sürekli tartışılan fakat vatandaşın da her defasında ‘ihtiyaç’ dediği, esnafın ise ‘küçük esnafı bitirir’ dediği o Alışveriş Merkezi Projesinin (AVM) yakında hayata geçirileceği ve ciddi oranda istihdam kapısı aralamış olacak.
Niğde’de Niğbaş gibi firmayı bünyesinde bulunduran Işıklar Holding, bu yıl içerisinde Niğbaş’ın, kayıtlı sermaye tavanı içerisinde bedelli sermaye artırımına gitmişti. Bu sermaye artırımını ise Niğde’de kurulması planlanan AVM için kullanacağı öğrenildi.


BİN KİŞİLİK İHTİHDAM!
Söz konusu sermaye artımı ile birlikte Niğde’ye AVM yatırımı planlayan holding bu yatırım ile Niğde’de yaklaşık 1000 kişiye istihdam olanağı sağlamayı hedefliyor.
Planları arasında yatırımın faaliyete geçmesi ile birlikte Niğbaş’a yıllık 1,8 milyon Euro seviyelerinde düzenli bir net gelir imkânı sağlanması beklenen Işıklar Holding, AVM bünyesinde kiralanacak işletmelerde 1000 kişilik gibi ciddi bir istihdam olanağı oluşturması hedeflerini sıcak tutmaya çalışıyor.
YAKLAŞIK 146 MİLYON LİRALIK SERMAYE ARTIRIMI
Yapılması planlanan 146 milyon TL tutarındaki sermaye artışı ile elde edilecek fondan sermaye artırımı işlemleri ile ilgili yaklaşık 530 bin TL giderlerin düşülmesi sonrasında elde edilecek 145 milyon 470 bin TL nakit girişinin tamamının AVM yapımında kullanılacağına dikkat çekildi.
FİRMANIN TEMEL KOLLARI
Tuğla, ambalaj, Güneş Enerji tesisleri ve döküm ana iş kollarındaki faaliyetleriyle Türkiye’nin önemli holdingleri arasında yer alan Işıklar Holding’in Niğde’de AVM’yi nereye kuracağı ise tartışmaya açıldı.
VATANDAŞ NE DİYOR?
Uzun yıllardır bölge iller dahil AVM’si bulunmayan nadir iller arasında kalan Niğde’de yaşayan ya da başka şehirlerden gelen vatandaşların bunun ciddi anlamda bir eksiklik olduğunu, AVM’nin olduğu şehirlerde gelişimin arttığını, yatırımcıya da güven verdiğiini vatandaşların daha kaliteli hizmet alabilmesi için önemli olduğunu belirtiyor. Vatandaşlar ayrıca rekabet, kalite, erişim ve sosyal hayat konusunda Niğde’ye önemli katkı sağlayacağını savunuyor.
ESNAFTA DURUM
Esnaf ise bu tür büyük işletmelerin, şehirlerdeki esnafları ciddi anlamda sıkıntıya sokabileceği, rekabet etme gücünün azalacağını savunurken, ulusal markaların yanı sıra “AVM’den kendilerine de yer verilmesi durumunda mutlu olacaklarını belirtenlerde var.
ÇEKİM MERKEZİ OLMASI KAÇINILMAZ
Niğde’de ticari aktiviteler Bankalar Caddesi’nde yoğunlaşırken cadde, yaklaşık 25 bin civarındaki üniversite gençliği başta olmak üzere toplumun çeşitli kesimlerinin uğrak adresi konumunda bulunuyor. İl genelinde alışveriş kültürü ise şehir merkezi içerisinde yer alan pasaj-mağaza şeklinde gerçekleşiyor. Yapılacak nitelikli ve kapsamlı bir AVM’nin Niğde ve çevresini yeni çekim merkezi yapacağı düşünülüyor.
İSTİHDAM NİĞDE İÇİN ÖNEM
Kente kurulması için girişimleri başlanan Niğde’ye son zamanlarda kurulan veya kurulması planlanan ya da temeli atılan fabrika tesislerinden neredeyse çok daha fazla istihdam kapasitesi sağlama iddiası ise bir çok vatandaş tarafından kabul görmüş durumda.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.